KÜTÜPHANE KURALLARI
KADIKÖY BELEDİYESİ
TARİH EDEBİYAT SANAT KÜTÜPHANESİ
_______________________________________________

KÜTÜPHANE KURALLARI
 

     GENEL KURALLAR     
     

1. Kullanıcıların kütüphane girişinde kimliğini veya öğrenci kartını göstererek kayıt olmaları, kullanım amacını ve kalacağı süreyi belirtmesi gerekmektedir. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin öğrenci kartlarını ibraz ederek araştırma salonuna alınır.


2. Kullanıcılar, kütüphane personelinin verdiği masa numarasına uygun kattaki ve salondaki masaya yerleştirilir.


3. Araştırma salonları için 28, çalışma salonları için 64 adet masa bulunmaktadır. Masa sayısı kadar hizmet verilir. Salon içinde değişiklik yapılmak istendiğinde banko görevlisine bilgi vermek zorunludur.


4. Kat görevlisi tarafından kontrol edilmesi için verilen masa numarasının masanın sağ üst tarafında bulunan aynı numaranın altına konulması gerekmektedir.


5. Kullanıcılar, kullanım amacına uygun olmayan salonda masa kullanımı yaptıkları takdirde, kütüphane personeli tarafından ilgili salona (doluluk durumuna göre) yönlendirilir. Dolu olduğu durumlarda salon kullanımına izin verilmez. Bu durumla karşılaşılmaması için kullanım amaçlarının girişte doğru belirtilmesi önemle rica olunur.


6. Kullanıcıların bina dışına çıkması durumunda kendilerine verilen masa numarasını kütüphane personeline bırakması zorunludur. Kullanıcının binaya 40 dakika içinde dönmemesi halinde kendisine tahsis edilen masa iptal edilerek başka bir kullanıcıya verilir.


7. Kullanıcılar verdikleri süreyi uzatmak için en az 1 saat öncesinden bankoda uzatma yapabilirler. 1 saatin altında bir süre içinde uzatma yapılamaz.


8. Kişisel eşyaların masalarda bırakılmaması rica olunur. Kullanıcılara ait kişisel eşyaların güvenliğinden kütüphanemiz sorumlu değildir.


9. Cep telefonlarının kütüphane içinde sessiz konumda bulundurulması gerekmektedir. Telefon görüşmeleri bina dışında yapılmalıdır. Yapılmadığı durumda kütüphane personeli tarafından dışarı çıkılması istenebilir.


10. Kütüphane içerisinde grup çalışması yapılmamalı ve sesli olarak çalışmamalıdır.

11. Kütüphane içerisinde su dışında yiyecek - içecek bulundurulmamalıdır. Bulunması durumunda kütüphane personeli tarafından dışarı çıkarılması istenebilir. 
 

*Dikkat edilmesi gerekenler

 

1. Kullanıcılar tarafından aranan materyale daha rahat ulaşılması için koridorlarda bulunan bilgisayarlardan KATALOG TARAMA yapılabilir.


2. KATALOG TARAMA bilgisayarları kişisel kullanıma açık değildir. 

3. Aradığınız veya rafında bulunamayan kaynaklar için kütüphane personelinden yardım isteyiniz.

4. Kütüphane kaynaklarını kullandıktan sonra raflara yerleştirmeyiniz. Yerine yanlış yerleştirilmiş kaynakların bulunması ve başka kullanıcı tarafından kullanılması zorlaşacaktır.

5. Masalardaki silgi çöpleri, kâğıt çöpü gibi küçük atıkları salonlarda bulunan çöp kutularına atılmalıdır.

6. Klima ve pencereler ile ilgili isteklerinizi lütfen kütüphane personeline iletiniz.

7. Kütüphane kaynaklarının güvenliği manyetik kapı kontrol sistemiyle sağlanır. Gerekli durumlarda, güvenlik görevlisi üzerinizi arayabilir ve çantanıza bakabilir.

8. Kütüphane içinde izinsiz fotoğraf makinesi, kamera vb. cihazların kullanımı yasaktır.

9. Kullanıcı, bilgi kaynaklarından yararlanırken mevcut ‘Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na uymakla yükümlüdür.

10. Kütüphane kaynaklarını çalan veya kütüphane materyaline zarar veren kullanıcılar hakkında idarî işlem yapılır. Kütüphane ile ilişiği kesilir.

11. Yalnızca nadir eserler, imzalı kitaplar ve süreli yayınların kullanımı için kütüphane içerisinde saatlik ödünç hizmeti verilmektedir.

*Ödünç verme
Kütüphanemizin bütün materyallerinde ödünç hizmeti ve Kütüphaneler Arası Ödünç Hizmeti (ILL) bulunmamaktadır.

*Süreli Yayınlar Kullanım Koşulları
(Süreli yayınlar kütüphanemizin en alt katında yer almaktadır.)
---Süreli yayınlar kapalı raf olarak hizmete sunulur. / Saatlik ödünç ile kullanıcısına verilir. / Yayınlara katalog tarama kullanılarak erişilebilir.

*Nadir Eser Koleksiyonları Kullanım Koşulları
(Nadir eser kullanımı için kütüphane personelinden yardım istemeniz gerekmektedir.)
---Kimlik karşılığı saatlik ödünç ile kullanıcısına verilir. / Nadir eserlere hasar verilmeyecek özen gösterilmelidir.

*İmzalı Kitap Koleksiyonları Kullanım Koşulları
---İmza karşılığında saatlik ödünç ile kullanıcısına verilir. İade edilmesi zorunludur.