FELSEFE AÇISINDAN ÖZNE

Tarih

Salon

Saat

25.05.2019

Sanat Kütüphanesi

10:00

.

FELSEFE AÇISINDAN ÖZNE

 

Kadıköy Belediyesi-İMEV-Maltepe Üniversitesi

 

(4, 11 Mayıs)

 

04 Mayıs Cumartesi 10:00-12:00

 

 Dr. Kaan Özkan: Bedensel Özne

 

 

Maltepe Üniversitesi Felsefe Bölümü’nün Kadıköy Belediyesi ve İstanbul Marmara Eğitim Vakfı’yla (İMEV) birlikte düzenlediği geleneksel Felsefe Söyleşileri bu yıl 19. kez felsefe-severleri buluşturuyor. Her şeyi cesaretle konu edinen felsefi düşünme ve felsefi nesneleştirme/bilme biçimi bu kez “özne”ye yöneliyor. Söyleşilerin Mayıs ayındaki ilk konuğu “Bedensel Özne” başlıklı konuşmasıyla Dr. Kaan Özkan.

 

11 Mayıs Cumartesi 10:00-12:00

 

Prof. Dr. Hülya Şimga: Öznenin Cinsiyeti

 

 

Maltepe Üniversitesi Felsefe Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hülya Şimga, “Felsefe Açısından Özne” temalı söyleşilerde özneyi cinsiyet boyutunda ele alacak; düşünme, bilme ve eyleme öznesi olarak sahip olduğumuz özelliklerimize felsefece bir ayna tutacak.

 

 

SİYASETTE ÖZNE VE BİREY: POLİTİKA FELSEFESİNDE ÖZNE TARTIŞMALARI

 

  

Kadıköy Belediyesi-İMEV-Maltepe Üniversitesi
 
(25 Mayıs)
 

25 Mayıs Cumartesi 10:00-13:00

 

Konuşmacılar: Doç. Dr. Ahu Tunçel, Doç. Dr. Kurtul Gülenç

 

  

Felsefe tarihine özne-nesne ilişkilerinin tarihi olarak bakabiliriz. Özne hem ontolojik, hem epistemolojik, hem de etik boyutta öne çıkıyor. Ancak bu öne çıkışta tarihsel ve tarihüstü olana yönelim iki ana doğrultu olarak belirginlik kazanıyor. Maltepe Üniversitesi Felsefe Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ahu Tunçel ve MSGSÜ Felsefe Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Kurtul Gülenç, Maltepe Üniversitesi Felsefe Bölümü’nün Kadıköy Belediyesi ve İstanbul Marmara Eğitim Vakfı’yla (İMEV) birlikte düzenlediği 19. Felsefe Söyleşileri’nin kapanış konuşmacıları olarak bizlerle olacak.

 

 

 

 

 

 

 

TESAK Konferans Salonu, 120 kişilik yer sayısıyla sınırlıdır.

Tüm etkinlikler ücretsizdir.