BİLİM VE FELSEFE KONUŞMALARI

Tarih

Salon

Saat

27.11.2019

Sanat Kütüphanesi

18:00

.

TESAK Çarşamba Akşamüstü Söyleşileri

“Bilim ve Felsefe Konuşmaları”

Kasım-Aralık 2019, Çarşamba 18:00 / TESAK Konferans Salonu

 

Kasım-Aralık 2019’da Çarşamba günleri saat 18:00’de gerçekleşecek TESAK Çarşamba Akşamüstü Söyleşileri’nin danışmanı, 2001 yılından beri CERN'deki LHC hızlandırıcısındaki iki büyük deneyden biri olan CMS deneyindeki görevine devam eden, İTÜ Fizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Kerem Cankoçak. Türkiye’nin çeşitli disiplinlerden seçkin bilim insanları ile felsefecilerinin konuşmacı olduğu bu söyleşi dizisi, bilim ve felsefe arasındaki köprüler üzerine.

 

Kasım Programı:

 

Neslihan Serap Şengör: İnsan Merak Eder, Mühendis Yapar

6 Kasım Çarşamba 18:00

Beyni kullanarak beyni anlayabilir miyiz? Merak eden insan için önemli bir soru. Somut bir organ olan beynim nasıl oluyor da soyut düşüncelerimi, duygularımı en önemlisi “ben”i oluşturuyor; yoksa sadece beyin mi beni ben yapan tüm bu bilişsel ve duygusal süreçlerin oluşmasının sorumlusu? Günümüzde bu soruların yanıtlarını verme çabasındakiler nörobilim çatısı altında çalışanlar; dilbilimciler, felsefeciler, fizyologlar, psikologlar, matematikçiler, bilgisayar bilimcileri ve daha niceleri. Mühendisler bu alana yeni katıldılar. İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Şengör bu konuşmada mühendislerin beyine bakışını, nörobilim alanında ve nörobilimden öğrendikleriyle neler yapmakta olduklarını aktarmaya çalışacak.

 

Kerem Cankoçak: Nedensiz Evren

13 Kasım Çarşamba 18:00

Felsefenin en temel sorunsallarından biri neden-sonuç ilişkileridir. Antik Çağ’dan günümüze kadar bütün diğer felsefi problemlere verilen cevapları belirleyen nedensellik tartışması modern bilimlerdeki bulgularla farklı bir yöne kaymaya başladı. Beliren nedenler ve kendiliğindenlik, bilimin vazgeçilmezleri haline geldi. Bu konuşmada “her şeyin bir nedeni vardır” lafının günümüz biliminde geçerli olup olmadığı tartışılacak. “Bilim ve Felsefe Konuşmaları”nın danışmanı ve ilk konuğu İTÜ Fizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Kerem Cankoçak, nedensellik üzerine konuşmasıyla TESAK’ta bizlerle olacak.

 

Saffet Murat Tura: Psikiyatri ve Felsefe

20 Kasım Çarşamba 18:00

Psikanaliz, nöro-bilim, zihin ve bilim felsefesi alanlarında çalışmalar yapan, “Freud’dan Lacan’a Psikanaliz”,“Günümüzde Psikoterapi”, “Şeyh ve Arzu”, “Histerik Bilinç”, “Madde ve Mana”, “Beynin Gölgeleri: Bir Psikiyatri Felsefesi”, “Zor Problem: Bilinç” kitaplarının yazarı Saffet Murat Tura’nın konuşması, psikiyatri ile felsefenin bağları üzerine.

 

Cem Say: Yapay Zeka ve Felsefe

27 Kasım Çarşamba 18:00

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cem Say, uzun yıllardır üzerine çalıştığı “yapay zeka” içerikli konuşmasında, yapay zekâ sistemlerinin yarattığı felsefi tartışmaları, bilinç ve özgür iradeyle ilgisini ve insanlığa olumlu/olumsuz etkilerini tartışacak.

 

 

 

TESAK Konferans Salonu, 120 kişilik yer sayısıyla sınırlıdır.
Tüm etkinlikler ücretsizdir.