BİLİM VE FELSEFE KONUŞMALARI

Tarih

Salon

Saat

18.12.2019

Sanat Kütüphanesi

18:00

.

TESAK Çarşamba Akşamüstü Söyleşileri

“Bilim ve Felsefe Konuşmaları”

Kasım-Aralık 2019, Çarşamba 18:00 / TESAK Konferans Salonu

Kasım-Aralık 2019’da Çarşamba günleri saat 18:00’de gerçekleşecek TESAK Çarşamba Akşamüstü Söyleşileri’nin danışmanı, 2001 yılından beri CERN'deki LHC hızlandırıcısındaki iki büyük deneyden biri olan CMS deneyindeki görevine devam eden, İTÜ Fizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Kerem Cankoçak. Türkiye’nin çeşitli disiplinlerden seçkin bilim insanları ile felsefecilerinin konuşmacı olduğu bu söyleşi dizisi, bilim ve felsefe arasındaki köprüler üzerine.

Aralık Programı:

 

Aslı Tolun: İnsanda Genetik Uygulamalarda Etik

04 Aralık Çarşamba 18:00

Araştırma alanı yeni hastalık genleri tanımlama olması nedeniyle  insanda genetik uygulamalarla ilgili etik ilkelerinin gelişimini  izleyen, İTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Prof.  Dr. Aslı Tolun'un TESAK’taki konuşması, bilimin felsefe alanında da  çokça tartışılan etik ilkeleri hakkında.

 

Aslıhan Niksarlı: Primatlar Üzerinden İnsanı Tanımlamak Mümkün müdür?

11 Aralık Çarşamba 18:00

Bizi primatlardan ayıran davranış farklılıkları kadar, paylaştığımız şaşırtıcı benzerlikleri de göz önünde bulundurduğumuzda, aşikar olduğumuz insan tanımı üzerine konuşacak yeni olgular ortaya çıkmaktadır. Primatlarla paylaştığımız benzerliklerin genetik yapımızın ötesine geçiyor olması; primatlardan bahsederken insana has olduğu varsayılan alet kullanımı, kültür ve dil kavramlarından bahsedebiliyor olmamız, insan-hayvan sınırını nerede çekebiliriz sorusunu muğlakta bırakıyor. Öyleyse primatlar üzerinden insanı tanımlamak ya da anlamak mümkün müdür? Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Bölümü’nde doktora çalışmasını sürdüren Aslıhan Niksarlı, konuşmasında bu soruya yanıt vermeye çalışacak.

 

Aliş Sarıoğlu: Çekiçle Nasıl Felsefe Yapılır?

18 Aralık Çarşamba 18:00

Bilimde ve genel olarak dilde kullandığımız kavramlar ne türden bir varlığa sahip? Kavramların bulunduğu yer neresi? Nasıl oluşuyorlar? Kavramların gerçeği betimlemesi ne kadar mümkün? Galatasaray Üniversitesi Felsefe Bölümü öğretim görevlisi Dr. Aliş Sağıroğlu, “Bilim ve Felsefe Konuşmaları”ndaki söyleşisinde, bu alanlarda karşılaşılan güçlüklerin çözümüne dair, somut nesnelere ve somut eylemlere dayanan bir varlık felsefesi taslağı sunacak.

 
 

Örsan Öymen: Bilim ve Sahte-Bilim Ayrımı Üzerine

20 Aralık Cuma* 18:00

Işık Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Örsan Öymen’in “Bilim ve Felsefe Konuşmaları”ndaki söyleşisi, bilim felsefesinin temel konu ve sorunları; Carnap, Schlick, Popper, Kuhn, Lakatos gibi bilim felsefesinin önde gelen düşünürlerinin alana katkıları; bilim ile sahte-bilimi ayırma ölçütü (problem of demarcation) üzerine.

 * Yılbaşı haftası sebebiyle dizinin son etkinliği Cuma gününe alınmıştır.

 

 
TESAK Konferans Salonu, 120 kişilik yer sayısıyla sınırlıdır.
 
Tüm etkinlikler ücretsizdir.