PERŞEMBE EDEBİYAT KONUŞMALARI

Tarih

Salon

Saat

30.01.2020

Sanat Kütüphanesi

18:00

.

PERŞEMBE EDEBİYAT KONUŞMALARI

02, 09, 16, 23, 30 Ocak Perşembe 18.00 / TESAK Konferans Salonu

 

BEDENİN VE ŞİİRİN SINIRINDA: OVİDİUS VE METAMORPHOSES

2 Ocak Perşembe 18.00

Konuşmacı: Ekin Öyken

Antik Çağ’da tanrılar, insanlar ve hayvanlar arasındaki ilişki genellikle şu hiyerarşiyle açıklanır: Tanrılar ölümsüz ve akıllı, insanlar akıllı ama ölümlü, hayvanlar ölümlü ve akılsızdır. Mitosları yaratanlar bu geleneksel sınıflandırmayı sığ bulmuş olacaklar ki, ölümsüz kahramanlar, insanlara imrenen tanrılar ve akıllı hayvanlar hayal etmişler. Bedenlerin başkalaştığı o büyüleyici dünyaya Romalı şair Ovidius’un Metamorphoses'i üzerinden bakacak, yazıldığı dilin sınırlarını aşmakla kalmayıp, şiirin sınırlarını da sorgulayan bu 2000 yıllık dünya klasiğini az bilinen yönleriyle ele alacağız. İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi, klasik filolog Dr. Ekin Öyken bizlerle.

 

YÜZ YÜZE EDEBİYAT

9 Ocak Perşembe 18.00

Konuşmacılar: Enis Batur-Yalçın Armağan

 “Yazdım ve kurtuldum bir sonrakine kıskıvrak” diyen Enis Batur’un yazarlık serüveni 50 yıla, kitapları 170’e yaklaşıyor. Batur’un kendine özgü yazı ve yayıncılık serüveni değişik türlerde pek çok kitabı, çok sayıda dergiyi, kültür hayatına yön vermiş önemli yayınevlerini “hikâye”sine dahil ederek bugüne geldi. Bu “yüz yüze edebiyat” konuşması, kendi havzasını kurmuş, kendisinin yanı sıra pek çok kişinin hareket alanı bulmasına imkân sağlamış bir “kalem erbabı”nın portresini çıkarmayı hedefliyor. Yalçın Armağan’ın sorularıyla. 

 

ALAMOD YAŞAMAK: ERKEN CUMHURİYET DÖNEMİ TÜRK ROMANINDA MODA

16 Ocak Perşembe 18.00

Konuşmacı: Çilem Tercüman

İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Çilem Tercüman, modernleşme sürecinin yarattığı özgürleşme dinamikleri ile bunlara verilen tepkileri yanık ten modasından Beyoğlu modasına, monokl modasından çay modasına, kumar modasından balo modasına, moda alanındaki tezahürlerini inceliyor, moda olgusu bağlamında toplumsal değişimi tespit ve tasvir ediyor. Edebiyat ile modayı kesiştiren bu keyifli söyleşiye davetlisiniz.

 

BUGÜN SHAKESPEARE ÇEVİRMEK VE OYNAMAK

23 Ocak Perşembe 18.00

Konuşmacılar: Emine Ayhan-Kemal Aydoğan

Shakespeare çevirmeni Emine Ayhan ve Shakespeare yönetmeni Kemal Aydoğan. Bu sohbette Shakespeare oyunlarını neden çevirme ve oynama ihtiyacı duyduklarından bahsedecekler. Erken kapitalizmin, modern devletin hazırlayıcısı egemenlik formülasyonlarının, sömürgeciliğin, Protestan Reformasyonunun ve cadı avlarının Avrupa'da ve İngiltere'de büyük toplumsal dönüşümlere yol açtığı bu çığırda büyülü ve büyü bozan dönüşümleriyle şairin güncelliğimize uzanan müdahalelerini görmeye çalışacağız.      

 

ERKEN DÖNEM CUMHURİYET’İN “YAZI MAKİNESİ” MAHMUT YESARİ

30 Ocak Perşembe 18.00

Konuşmacı: Nükhet Eren

“Ben romanları hayatın aynası sayarım” diyen Yesari, yaşadığı dönemin toplumsal değişimini, su gibi akan Türkçesi ve kendine özgü ironik üslubuyla bize aktarır. Osmanlı’nın son yıllarından 1945 yılındaki vefatına kadar bir “yazı makinesi” gibi durmadan yazan Mahmut Yesari; 29 roman, onlarca tiyatro oyunu, yüzlerce öykü, binlerce dergi ve gazete yazısıyla “Babıali’nin Kalemi”dir. Türkiye Yazarlar Sendikası işbirliğiyle düzenlenen söyleşide Mahmut Yesari’yi yazar, Neyya Edebiyat ve Pazartesi14 kurucusu Nükhet Eren’den dinleyeceğiz.

  

TESAK Konferans Salonu, 120 kişilik yer sayısıyla sınırlıdır.

Tüm etkinlikler ücretsizdir.