PERŞEMBE EDEBİYAT KONUŞMALARI

Tarih

Salon

Saat

27.02.2020

Sanat Kütüphanesi

18:00

.
PERŞEMBE EDEBİYAT KONUŞMALARI
06, 13, 27 Şubat Perşembe 18.00 / TESAK Konferans Salonu 
 
 
YAŞAMAK, DÜŞÜNMEK, OKUMAK
Perşembe Edebiyat Konuşmaları
06 Şubat 18:00 / Konferans Salonu
 
Konuşmacı: Ahmet İnam
 
Ülkemizde yetişkinlere de çocuklara da sürekli bir "kitap okuyun" yüreklendirmesi yapılıyor. Okuyalım da neleri, nasıl okuyacağız? Nedir okumak? Okuduğumuzu anlıyor olduğumuzu nasıl anlayacağız? Niçin okuyacağız? Okumakla düşünmek ve yaşamak arasında nasıl bir ilişki var? Okumak yaratıcı düşünmeyi engeller mi? Düşünmek yaşamayı kurutur mu? Yaşama ustası olmadan okuma ustası olabilir miyiz? Nasıl okumalı da düşünebilmeli, yaşayabilmeli? Peki, nedir yaşamak? ODTÜ Felsefe Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet İnam bizlerle.
 
 
FİN HALK DESTANI KALEVALA’DA POETİKA VE POLİTİKA
Perşembe Edebiyat Konuşmaları
13 Şubat 18:00 / Konferans Salonu
 
Konuşmacı: Riitta Cankoçak
 
Kuzey insanının yalın hayatını anlatan Kalevala Destanı’nın çevirmeni, heykeltıraş, şair ve yazar Riitta Cankoçak Şubat ayında TESAK Perşembe Edebiyat Konuşmaları’nın konuğu. Fin kültüründe ve Fin ulusal bilincinde önemli bir yeri olan Kalevala Destanı; ilk kez 1917’de bağımsız bir devlet kuran Fin halkının dillerini yaşatmalarına büyük ölçüde kaynaklık ettiği kadar, tıpkı Homeros’un İlyada’sı ya da Gılgamış Destanı gibi dünya kültürünün kurucu başyapıtlarından da biri. Poetikayla politikayı iç içe geçiren bu destan üzerine TESAK’ta gerçekleşecek söyleşiye davetlisiniz.
 
 
CEVDET KUDRET’İN ROMAN DÜNYASINA BAKIŞ (TYS İşbirliğiyle) 
Perşembe Edebiyat Konuşmaları
27 Şubat 18:00 / Konferans Salonu
 
Konuşmacı: Tahir Şilkan
 
Cevdet Kudret'in “Süleyman'ın Dünyası” üst başlıklı üçlemesi (“Sınıf Arkadaşları”, “Havada Bulut Yok”, “Karıncayı Tanırsınız”) Türk edebiyatının en görkemli romanları arasında yer alır. Cevdet Kudret, 1900'lerin başından İkinci Dünya Savaşı yıllarına, kırk yıllık bir süreçte geçen romanlarında İstanbul-Kayseri-İstanbul ekseninde yaşanan bir hikâye anlatır. Üç roman da bir yoksulluk anlatısıdır. “Sınıf Arkadaşları”nda sınıf farkını gözler önüne seren Cevdet Kudret, “Havada Bulut Yok”ta bu kez taşradaki yoksulluğu anlatır. “Karıncayı Tanırsınız”da yeniden İstanbul'u, bu kez işsizlik ve açlıkla, aşkla sınanan bir hayatı anlatacaktır.
 
 
 
 
TESAK Konferans Salonu, 120 kişilik yer sayısıyla sınırlıdır.
Tüm etkinlikler ücretsizdir.